تولید سوخت زیستی جدید با استفاده از کاه و باکتری

نویسنده :نویسنده Ž
تاریخ:سه شنبه 4 اردیبهشت 1397-02:06 ب.ظتولید سوخت زیستی جدید با استفاده از کاه و باکتری


دانش > دانش – همشهری آنلاین:
پژوهشگران اروپایی موفق شده‌اند در آزمایشگاه CENER واقع در شمال اسپانیا با استفاده از کاه نوعی جدید از سوخت زیستی تولید کنند که می‌تواند به شکلی موثر جایگزین دیگر سوخت‌ها شود.

براساس گزارش رویترز، زیست‌شناسان و شیمی‌دانان مركز ملی انرژی تجدید‌پذیر در اسپانیا (CENER) توانسته‌اند با استفاده از كاه سوختی جدید به نام بیوبوتانول تولید كنند كه به گفته آنها می‌تواند گزینه‌ای جایگزین برای دیگر انواع سوخت باشد كه با محیط‌زیست سازگارتر است.به گفته محققان این مركز پژوهشی،

بوتانول در مقایسه با دیگر سوخت‌های زیستی سنگین‌تر است یعنی كمتر فرّار است از این رو استفاده از آن از میزان انتشار گازهای مضر خواهد كاست و مانع از تبخیر سوخت در مراكز صنعتی یا پمپ‌های بنزین خواهد شد.

تبدیل خوراک دام به سوختی قابل استفاده نیازمند فرآیند پیچیده مکانیکی، شیمیایی و مولکولی است. پژوهشگران برای رسیدن به فرمول تولید مورد نظر خود صدها فرمول متفاوت را آزمایش كرده‌اند.

فرایند نهایی تولید این سوخت به گفته محققان از این قرار است: کاه ابتدا آسیاب می‌شود و برای 5 دقیقه تا 175 درجه سانتیگراد حرارت می‌بیند. سپس كمی اسید به آن افزوده می‌شود تا زمینه افزودن آنزیم‌ها فراهم شود؛ آنزیم‌هایی كه زنجیره سنگین مولکولی مخلوط را در هم شكسته و آن را به مولکول‌های ساده‌‌ای به نام مونومر تجزیه می‌كنند. در نهایت با استفاده از تعدادی باكتریاین تركیب مستقیم به بوتانول تبدیل می‌شود.

این باكتری‌ها كه در بریتانیا کشت داده شده‌اند باید از مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی از خود نشان می‌دادند تا در فرایند تخمیر باكتری دچار آسیب نشود. سوخت نهایی تولید شده در این فرایند را می‌توان تا 40 درصد با بنزین و تا 60 درصد با گازوئیل تركیب كرد.


محققان امیدوارند این سوخت به زودی و در نهایت تا 10 سال دیگر وارد بازار شود. به گفته آنها فناوری مورد نیاز برای تجاری‌سازی این سوخت وجود داردو مشكل كنونی كاهش هزینه تولید است. دانشمندان همچنین امیدوارند امیدوارند سوخت جدید به پروژه ویژه اتحادیه اروپا کمک کند؛ پروژه‌ای که قصد دارد تا سال 2020 میلادی دست‌کم 10 درصد از سوخت مورد نیاز برای سیستم حمل و نقل كشورهای اروپایی را از منابع تجدید‌پذیر تامین كند.لینک منبع

مطلب تولید سوخت زیستی جدید با استفاده از کاه و باکتری در سایت مفیدستان.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات